среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, lekkiej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikoweTrzebnic na plot i furtkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa głazów na balaski z Winylu na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także siekać na sześciany o równych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastykowe używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie PVCGóry Kalwaria na plot i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz własnych upodobań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenia plastikowe na plot i furtkę ze sztachetek stawia się z skał różnego układu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z odłamków o nieproporcjonalnych układach, trzeba je właściwie łączyć tzn. tak, aby forma każdego następnego łączył się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, aby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias po prostu żywop��ot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia funkcje ogrodzenia, lecz nierzadko służą także za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenia plastikowe sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie ekspresowo wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Co niemiara powabu maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina witek lub kwiatami stanowią zajmujące spojrzenie obrazy, zaś orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza i odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które panują w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko tez bujnie kwitną, tymczasem wymagają także dużo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastyku zdołają być bardzo wysmukłe, jednak trzeba je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie komponuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co mocno nie podkreśli linii trawnika albo kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Niezwykle wysokie, bo aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zacienia sąsiadujące domy oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto rodzi orzeszki. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu powinno się je ukształtować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że kiedy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie będzie trudne.

Nic dobrze nie podkreśli projektu trawnika lub kwiatów jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze chcą satysfakcjonująco wzrastać w desygnowanych miejscach, niskie krzewy umieją utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach względnie zastawią gołe wycinki ziemi. Estetycznie przycięty nieduży żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna wyłącznie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na przetwory.

Niskie albo wybujałe roślinne ogrodzenia wolno uzyskać z krzewów iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy są dużo bardziej kosztowne aniżeli gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje cień cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta i należny go przycinać, ale jego klasę Cis można zostawić samopas.Powinien się szybko rósł a ocali kolumnowy kształt.

O ile wasz zaułek jest nadzwyczaj ciemny, pożądane byłoby aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego z cienioznośnych modelów maja odmiany o jasnych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej wymownego w słońcu, jakkolwiek nawet w śladzie korona drzewa zostają wystarczająco jasne, niby oświetlone promieniami.