пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co mocno nie podkreśli linii trawnika albo kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Niezwykle wysokie, bo aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zacienia sąsiadujące domy oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto rodzi orzeszki. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu powinno się je ukształtować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że kiedy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie będzie trudne.

Nic dobrze nie podkreśli projektu trawnika lub kwiatów jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze chcą satysfakcjonująco wzrastać w desygnowanych miejscach, niskie krzewy umieją utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach względnie zastawią gołe wycinki ziemi. Estetycznie przycięty nieduży żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna wyłącznie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na przetwory.

Niskie albo wybujałe roślinne ogrodzenia wolno uzyskać z krzewów iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy są dużo bardziej kosztowne aniżeli gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje cień cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta i należny go przycinać, ale jego klasę Cis można zostawić samopas.Powinien się szybko rósł a ocali kolumnowy kształt.

O ile wasz zaułek jest nadzwyczaj ciemny, pożądane byłoby aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego z cienioznośnych modelów maja odmiany o jasnych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej wymownego w słońcu, jakkolwiek nawet w śladzie korona drzewa zostają wystarczająco jasne, niby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий