понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias po prostu żywop��ot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia funkcje ogrodzenia, lecz nierzadko służą także za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenia plastikowe sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie ekspresowo wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Co niemiara powabu maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina witek lub kwiatami stanowią zajmujące spojrzenie obrazy, zaś orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza i odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które panują w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko tez bujnie kwitną, tymczasem wymagają także dużo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastyku zdołają być bardzo wysmukłe, jednak trzeba je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie komponuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий